top of page

24.5.2024

Vuoden 2024 Myrkyn Ratsukarnevaalit käynnistyivät kouluratsastuksen merkeissä – Anna Kärkkäinen ja Minion Verde illan pääluokan voittoon

Myrkyn Ratsukarnevaalien kansallisen kouluratsastuksen viikonloppu käynnistyi perjantaina 24.5. hienoilla suorituksilla ja hyvässä tunnelmassa. Illan pääluokan, Prix St Georges presented by Myrkyn Yrittäjät voitti Ypäjän Ratsastajien Anna Kärkkäinen Minion Verdellä.

Päivän muut voittajat Illi’s areenalla olivat luokassa Vaativa B Prix de Mirror Line Kangasalan Ratsastajien Veera Vesto ja Donna Lottchen, suomenhevosille avoimessa Helppo A Prix de Global Medics presented by horseline luokassa Annaleena Hahtola ja Korpimäen Manta Etelä-Pohjanmaan Urheiluratsastajista, sekä avoimessa Prix de KooHoo Autokorjaamo Helppo A luokassa Heidi Takala ja Mr ’s Don Dee Luvian Ratsastajista.

 

Nuorten hevosten Helppo B luokan Prix de Café Tinka voitti Seinäjoen Seudun Ratsastajien Sari Komsi ja Luoteen Leijona sekä avoimen Helppo B Prix de Valokuvaaja Minna Etelämäki luokan voitti kauhajokinen Joheka Teamia edustava Sonja Kaura ponilla Goldencoast Ultimate.

Kilpailut jatkuvat huomenna Pohjola-sarjan merkeissä, ja ovat katsottavissa livenä läpi viikonlopun ClipMyHorse.TV kautta!

24.5. Kansallisia kouluratsastustuloksia, Myrkyn Ratsukarnevaalit

Luokka 4 - Welcome to Myrkky Presented by Myrkyn yrittäjät | FEI Prix St Georges 2022

13 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Minion Verde 69.020, 2) Sophia Backlund-Malakouti, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Pippi 65.931, 3) Vilma Vajanto, JYVÄSSEUDUN RATSUKOT RY – Dalcanton 65.883, 4) Pauliina Lampela, SIILIN RATSASTAJAT RY – Cevin 64.951, 5) Kaisa Pirinen, PARKANON RATSASTAJAT RY – Lauren 64.755, 6) Jonna Bordi, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Dalaman 63.873, 7) Elina Westerlund, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Black Diamond QSH 63.676, 8) Nina Westerlund, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Solero T 63.578, 9) Sanna Pirilä, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Zackary 63.481, 10) Linda Annette Karvonen, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Bardolino II 62.353, 11) Kaisa Pirinen, PARKANON RATSASTAJAT RY – Zucchero Choco (Eko) 61.667, 12) Sanna Pajula, ILMAJOEN RATSASTAJAT RY – Klockas Ikaros 38 NF 60.735, 13) Mari Similä, SIMILÄN RATSASTUSURHEILIJAT RY – Lily of Oaklands 60.637

 

Luokka 3 - Prix de Mirror Line | Vaativa B:0 2022

11 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Veera Vesto, KANGASALAN RATSASTAJAT RY – Donna Lottchen 68.250, 2) Riina Colliander, SIILIN RATSASTAJAT RY – Butterfly Tirlittan 68.000, 3) Jonna Bordi, SUONENJOEN VASAMA RIDERS RY – Florina 68.000, 4) Leena Saukko, HATTEL RIDERS RY – Johnny Johnson 67.500, 5) Venla Kiviniemi, JALASJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Apollonius 66.625, 6) Heidi Elina Takala, LUVIAN RATSASTAJAT RY – Mr's Don Dee 66.125, 7) Venla Kiviniemi, JALASJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Schufrocell K 64.625, 8) Sabina Saloniemi, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Fürst Kimba Carrus 64.125, 9) Tytti-Maria Ojanperä, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Åkaers Desire 63.625, 10) Emily Hutchinson, MYRKYN YKSITYISRATSASTAJAT RY – Chadwick 55.000, 11) Titta Peltonen, LUOTEIS-SATAKUNNAN RATSASTAJAT RY – Mile d'Or Hyl.

 

Luokka 2a - Prix de Global Medics presented by horseline Oy | Helppo A:3 2022

9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Annaleena Hahtola, ETELÄ-POHJANMAAN URHEILURATSASTAJAT RY – Korpimäen Manta 66.957, 2) Leena Kanto, RATSUTIIMI RY – Francesco 66.631, 3) Leena Kanto, RATSUTIIMI RY – Chemeikka 64.131, 4) Carina Patricia Kemppi, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Kuukson Tarina 63.695, 5) Lena Paxal, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Huiskelan Häjy 62.283, 6) Jaana Kasi, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Besserwisseri 61.196, 7) Sari Komsi, SEINÄJOEN SEUDUN RATSASTAJAT RY – Luoteen Leijona 59.783, 8) Kaisu Toivonen, MYRKYN YKSITYISRATSASTAJAT RY – Tähti-Vexi 58.805, 9) Leena Koutonen, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Kosken Jekkuliina 57.392

 

Luokka 2b - Prix de KooHoo Autokorjaamo | Helppo A:3 2022

9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Heidi Elina Takala, LUVIAN RATSASTAJAT RY – Mr's Don Dee 68.087, 2) Anna Trompari, JOHEKA TEAM RY – Jack Black 64.348, 3) Riina Colliander, SIILIN RATSASTAJAT RY – Butterfly Tirlittan 64.174, 4) Sonja Kaura, JOHEKA TEAM RY – Goldencoast Ultimate 63.043, 5) Titta Peltonen, LUOTEIS-SATAKUNNAN RATSASTAJAT RY – Mile d'Or 62.435, 6) Linda Annette Karvonen, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Miss Evergreen 62.392, 7) Nina Pilke, VAASAN RATSASTUSSEURA - VASA RID RY – Dizawynn 61.413, 8) Emmi Peltola, MYRKYN YKSITYISRATSASTAJAT RY – Cupidon de Curieres 61.195, 9) Anniina Ketola, LUOTEIS-SATAKUNNAN RATSASTAJAT RY – Nova Flame 60.652

 

Luokka 1a - Prix de Café Tinka | Helppo B Nuorten hevosten kenttäratsastusohjelma 2022

5 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Sari Komsi, SEINÄJOEN SEUDUN RATSASTAJAT RY – Luoteen Leijona 65.938, 2) Rinna Siljamäki, RATSUTIIMI RY – Topsy la Belle 65.750, 3) Carina Patricia Kemppi, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Kuukson Tarina 65.417, 4) Henna Kokko, JOHEKA TEAM RY – Brionna 64.896, 5) Jonna Potila, JOHEKA TEAM RY – Lellava Lauriende 58.750

 

Luokka 1b - Prix de Valokuvaaja Minna Etelämäki | Helppo B Nuorten hevosten kenttäratsastusohjelma 2022

5 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Sonja Kaura, JOHEKA TEAM RY – Goldencoast Ultimate 67.709, 2) Lena Paxal, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Huiskelan Häjy 64.688, 3) Leena Kanto, RATSUTIIMI RY – Chemeikka 64.375, 4) Linda Annette Karvonen, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Miss Evergreen 62.084, 5) Leena Koutonen, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Kosken Jekkuliina 58.542

 

Täydet tulokset: LINKKI

_C8A7804.jpg
bottom of page